HALAL Certification (Belgelendirmesi)

TÜRKÇE

HELAL koşullara uygun şekilde üretilmiş gıda talebi her geçen gün daha da artıyor. Bu koşullara göre üretimin bir nevi güvencesi olan Helal Sertifikasının, özellikle son yıllarda müslümanlar tarafından Avrupa dahil bir çok dünya ülkesinde arandığını görüyoruz.

İslami usullere göre üretilmiş ürünlerin aynı zamanda gıda güvenliği kriterlerini de sağlaması oldukça önemli. Bu kapsamda Helal ürün güvencesi için gerek gıda üretim/işleme konularında gerekse ilgili İslami hükümler konusunda uzman kişiler tarafından kontrollü ve sistematik bir denetim gerekiyor.

Uluslararası Akreditasyon Forumu'nun (IAF) tanımına göre akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşlarının yani Helal sertifikasyonunu yapacak olan belgelendirme kuruluşlarının tarafsızlıklarını ve yeterliliklerini sağlamak için tanınmış standartlara göre bağımsız olarak değerlendirilmesidir. Dolayısı ile akreditasyon, IAF çatısı altında ISO/IEC 17021 ya da ISO/IEC 17065'e göre bir yetkilendirmeyi gerektirir.

İslam İşbirliği Teşkilatı 2011'de yayınladığı OIC/SMIIC-01 standardını 2019 yılı içinde revize edildi. Türkiye'nin sekreteryalığını yaptığı bu çalışmalar oldukça olgunlaştı. Türkiye'de Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) kuruldu ve akreditasyon başvurularını da kabul etmeye başladı.

AGFOCERT bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da öncü kuruluşlardan biri olmak gayretiyle HELAL akreditasyonu çalışmalarını 2019 yılı içerisinde başlattı. 2020 yılı içinde bu akreditasyonu tamamlamayı hedefliyoruz. HELAL teknik denetçi eğitimini tamamladık. İslami İşler Uzmanı olarak görev yapacak personellerle sözleşmelerimizi yaptık. ISO/IEC 17065 ve ISO/IEC 17021 standartlarının yanı sıra OIC/SMIIC-02 ve ISO 22003 standartlarının da temel alındığı HELAL akreditasyonuna başvurumuzu tamamlama aşamasına oldukça yaklaştık.

Sizlere AGFOCERT güvencesi ile belgelendirme faaliyetlerimizi sunmaktan ve talep ettiğiniz güvenli gıdalara ulaşmanız için üzerimize düşen görevi hassasiyetle yerine getirmekten mutluluk duyuyoruz.

ENGLISH
ACCREDITATION

Contact us (İletişim)

Bağlarbaşı Mahallesi Bağdat Cad. No: 414  Gedik İş Merkezi A Blok D: 43 Maltepe Istanbul Turkey

Telefon : +90-216-599 02 75 ; Faks : +90-216-599 02 76

Tax Information (Vergi bilgileri)

Tax Office :  Küçükyalı V.D.  Tax id : 0680674446

 

Us in the google maps (google haritalarda biz)

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience. Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister.